închide
Campionatul European

ZIUA 12 Slovenia încă speră la semifinală » 3 echipe sunt la egalitate de puncte în grupa II principală

Slovenia-Spania 31-26 (13-12)

Slovenia avea un avantaj firav în prima repriză de un gol. În partea a doua s-a remarcat slovenul Urh Kastelic (foto); paradele lui au fost decisive în victoria slovenilor, care s-au distanțat și la 7 puncte. Portarul a primit titlul de jucătorul meciului.

Macedonia-Cehia 24-25 (8-6)

Cehia a fost condusă aproape 90% din meci. Macedonia a avut și 5 goluri avantaj în partea a doua, 20-15. Cehul Horak a marcat pentru 24-23 și cehii conduceau pentru prima dată.

În ultimul minut de joc, Cehia avea 25-24 și atacul. Macedonenii au recuperat și, în puținele secunde rămase, au aruncat la poartă. Mingea intrat în poartă și s-a auzit sirena. În urma probei video, arbitrii nu au acordat gol, ci aruncare de la 7 metri.

Mrvak a apărat în fața lui Manaskov și a adus victoria Cehiei.

Danemarca ocupă primul loc în grupa II, cu 6 puncte. Spania, Germania și Cehia au câte 4 puncte, iar Slovenia și Cehia au câte 3.

Ultima etapă din grupa II

17.00 Slovenia-Cehia

19.15 Macedona-Danemarca.

21:30 Spania-Germania

În grupa I, Franța e pe primul loc, cu 8 puncte, urmată de Croația, cu 6 puncte, la egalitate cu Suedia, iar pe 4 e Norvegia, cu 4 puncte. Belarus și Serbia nu au nici un punct.